Επίσκεψη της “ΑΝΙΜΑ” στο σχολείο μας!

Οι μαθητές/τριες της Γ’ και της Στ’1 Τάξης, μαζί με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τους, κ.κ. Τερζούδη Νατάσα, Πισμίση Άννα,  Κορφιώτη Χριστίνα και Σαμαντζή Ανθή, είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με εκπρόσωπο του σωματείου «ΑΝΙΜΑ».

Η «ΑΝΙΜΑ» αποτελεί ένα σωματείο προστασίας άγριας ζωής, το οποίο δραστηριοποιείται στην περίθαλψη και την επανένταξη άγριων ζώων στο φυσικό τους περιβάλλον. Πιο συγκεκριμένα, παραλαμβάνει ζώα απ’ όλη την Ελλάδα και κάθε χρόνο περιθάλπει πάνω από 6.000 πουλιά, θηλαστικά κι ερπετά. Μάλιστα, δίνει την ευκαιρία σε όποιον ενδιαφέρεται να υιοθετήσει κάποιο απ’ τα προστατευόμενα ζώα.

Μέσα από αυτή την επικοινωνία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν την εξέλιξη μιας χελώνας από χελωνάκι ενός έτους σε αιωνόβια χελώνα, να «γνωρίσουν» αρκετά είδη πουλιών (γερακίνα,μπούφος, νανόμπουφος κ.α.) αλλά και να ενημερωθούν για τις ενέργειες που πραγματοποιούν τα μέλη του «ΑΝΙΜΑ»  με σκοπό την διάσωση των άγριων ζώων.

Ευχαριστούμε πολύ τα μέλη του «ΑΝΙΜΑ» για την όμορφη παρουσίαση.