Χελιδονίσματα!!!

Οι μαθητές των Β1,Γ1 και Γ2 περιηγήθηκαν στους δρόμους της πόλης μας και τραγούδησαν με τη συνοδεία του Μουσικού Σχολείου Κομοτηνής,  τα “χελιδονίσματα”!

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα

“Ήρθε, ήρθε χελιδόνα, ήρθε κι άλλη μελιδόνα

Κάθισε και λάλησε και γλυκά κελάηδησε

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα, ήρθε κι άλλη μελιδόνα

Μάρτη, Μάρτη μου καλέ και Φλεβάρη τρομερέ

Κι αν χιονίσεις, κι αν κακίσεις, πάλι Άνοιξη θ’ανθίσεις

Μάρτη, Μάρτη μου καλέ και Φλεβάρη τρομερέ

Θάλασσαν επέρασα και στεριά δεν ξέχασα

Κύματα κι αν έσχισα, έσπειρα, κονόμησα

Θάλασσαν επέρασα και στεριά δεν ξέχασα

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα, ήρθε κι άλλη μελιδόνα

Κάθισε και λάλησε και γλυκά κελάηδησε

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα, ήρθε κι άλλη μελιδόνα”

Τα χελιδονίσματα είναι δημοτικά τραγούδια (άσματα αγερμού ή αγύρτικα άσματα) που αναφέρονται στον ερχομό της χελιδόνας, την οποία ταυτίζουν με τον ερχομό της άνοιξης και συνδέονται με την παραγωγή, τη γονιμότητα, το άνθισμα των λουλουδιών και τη βλάστηση.

Η προέλευση των χελιδονισμάτων αγγίζει στους αρχαίους χρόνους και, μάλιστα, στη μινωική εποχή. Η χελιδόνα έγινε ιδιαίτερα αγαπητή από τα αρχαϊκά χρόνια στην Ελλάδα, πέρασε από το Βυζάντιο και πετώντας ασταμάτητα στους αιώνες, έφτασε μέχρι τις ημέρες μας να κελαηδά και να καλωσορίζει την άνοιξη με ευχές. Πρόκειται για αρχαίο αγερμό, που ανήκει στα κάλαντα του Μαρτίου, μέρος εορταστικών εθίμων για την Πρωτοχρονιά, η οποία τότε εορταζόταν την 1η Μαρτίου και όχι την 1η Ιανουαρίου, όπως σήμερα.

Τα δημοτικά αυτά τραγούδια μετατράπηκαν σε παιδικά λαϊκά τραγούδια, τα οποία τραγουδιούνται ακόμα και σήμερα.